+234 8152092993
 www.oauthc.com
info@oauthc.com
logo

ORAL AND WRITTEN INTERVIEW POSTPONED

ORAL AND WRITTEN INTERVIEW POSTPONED

THIS IS TO INFORM ALL THE SHORTLISTED CANDIDATES FOR INTERNSHIP OR HOUSEMANSHIP THAT THE ORAL AND WRITTEN INTERVIEW SCHEDULED FOR 25th TO 27th APRIL, 2018 HAVE BEEN POSTPONED TILL FURTHER NOTICE.

YOU WILL BE INFORMED OF THE NEW DATES.


            
            OBAFEMI AWOLOWO UNIVERSITY TEACHING HOSPITALS COMPLEX, 
ILE-IFE
LIST OF SHORTLISTED CANDIDATES
POST: PHARMACIST INTERNS

SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Mr. Jokanola	Victor	Adedapo	Oyo	Kajola
2	Miss Familoye	Oluwabukunmi	Ayobami	Ekiti	Ido Osi
3	Mr. Agbaje	Ganiyu	Olawale	Osun	Iwo
4	Mr. George	Joseph	Anumu	Lagos	Alimosho
5	Miss Omoregbee	Courage	Iziengbuwa	Edo	Ovia N/E
6	Mr. Onmuwelu	Ikechukwu	Chigozie	Imo	Ngor
7	Miss Thomas	Patience	Eno	Akwa Ibom	Ibesikpo
8	Mr. Oyewusi	Michael	Babatunde	Osun	Atakumosa
9	Mr. Adeyeye	Moses	Ademilola	Osun	Obokun
10	Miss Igbalajobi	Monisola	Elizabeth	Ekiti	Efon
11	Miss Obagunle	Faith	Oluwadara	Oyo	Ibarapa
12	Miss Osinuga	Oluwabusayo	Adenike	Ogun	Ijebu East
13	Mr. Ojika	Livinus	Iochukwu	Anambra	Nnewi
14	Mr. Bamilosin	Paul	Taiwo	Ekiti	Efon
15	Miss Okedu	Oghogho	 	Delta	Isoko North
16	Mr. Oludare	Oluwaseun	John	Ondo	Akoko
17	Mr. Aleji	Olusola	Olagoke	Oyo	Atiba
18	Mrs. Akande	Hajarat	Bosola	Oyo	Egbeda
19	Mr. Adepoju	Ibrahim	 	Oyo	Oyo
20	Mr. Olubiyi	Gideon	Olusoji	Osun	Ayedade
21	Miss Azuka	Mercy	Joan	Delta	Ika
22	Mr. Sadare	Julius	Gbenga	Osun	Irewole
23	Miss Okoye	Onyinye	Patience	Anambra	Aguata
24	Mr. Yahaya	Eneye	Abdulmejid	Kogi	Okene
25	Mr. Ejibode	Ibraheem	Adewale	Osun	Ayedire
26	Mr. Omoniyi	Ayokunle	Samuel	Ondo	Okitipupa
27	Miss Shaleye	Anuoluwapo	Bukola	Osun	Oriade
28	Miss Sadiq	Motunrayo	Mary	Ogun	Ogun Water
29	Mr. Tayanwa	Stephen	Olumide	Oyo	Afijio
30	Mr. Oladokun	Olawale	Samuel	Osun	Ife North
31	Miss Akintoye	Igbagbo	Ifeoluwa	Osun	Ayedade
32	Mr. Olaleye	Tosin	Maxwell	Ekiti	Ikole
33	Mr. Sulaiman	Yusuf	Bayonle	Osun	Ede South
34	Miss Aviye	Hosanna	Arovoriwoghene	Delta	Isoko South
35	Miss Ola	Bose	Christie	Osun	Olorunda
36	Mr. Ezema	Johnson	A.	Enugu	Nsukka
37	Mr. Erhonmosele	Marvellous	O.	Edo	Esan S/E
38	Mr. Edorisiagbon	Endurance	Hasuyi	Edo	Oredo
39	Mr. Dede	Omotayo	 	Ondo	Ilaje
40	Miss Osayande	Aghaku	Violet	Edo	Uhunmwode
41	Miss Asemwota	Osasere	Osariemen	Edo	Oredo
42	Mr. Ajayi	Eneye	David	Edo	Akuku Edo
43	Miss Onuigbo	Chinonyerem	Victoria	Abia	Umuahia
44	Mr. Omoleye	Olusola	Gabriel	Ekiti	Ijero
45	Mr. Agbamu	Emmanuel	 	Delta	Ethiope West
46	Miss Ezekiel	Oduaki	Esther	Edo	Owan East
47	Miss Elve	Nkem	Damella	Delta	Ika
48	Mr. Doro	Victor	O.	Delta	Ethiope West
49	Mr. Ezeike	Chisom	Paschal	Anambra	Otumba
50	Miss Onakposeha	Faith	Oghaleoghene	Delta	Isoko
51	Miss Nweke	Ozioma	Judith	Anambra	Dunukofia
52	Mr. Oche	Bamiyi	Abraham	Benue	Otukpo
53	Miss Odufuye	Tolulope	Oluwadamilola	Ogun	Yemoji
54	Miss Gborikoko	Akpojeme	Stephanie	Delta	Uvwie
55	Miss Igbo	Chichetaram	Francis	Abia	Umunneochi
56	Mr. Saka	Lukuman	Kolawole	Kwara	Ilorin West
57	Mrs. Fadele	Mercy	Dieneni	Bayelsa	Ekeremor
58	Mr. Salami	Gafar	Abiodun	Oyo	Ibarapa
59	Mr. Ogunyemi	Ayodele	Olubunmi	Ogun	Ijebu
60	Mr. Erilibe	Emmanuel	Okeoghene	Delta	Isoko
61	Mr. Emebradu	Ohwoodo	 	Delta	Ethiope West
62	Mr. Anyadiegwu	Ebuka	Kester	Anambra	Ihiala
63	Mr. Okubuzor	Benjamin	Chukwuemeka	Delta	Ndokwa
64	Miss Ojo	Ifeoluwa	Kemisola	Ekiti	Ekiti West
65	Miss Aniokolo	Ogechi	Stella	Enugu	Udi
66	Miss Amubieya	yewande	Paulina	Ekiti	Ado
67	Miss Erheriada	ufuoma	 	Delta	Udu
68	Miss Asimi	Oyeyemi	Mistura	Osun	Iwo
69	Mr. Idowu	Oluwaseyi	Yusuf	Ondo	Ifedore
70	Mr. Ihejirika	Prince	Joshua	Imo	Orlu
71	Miss Ashamole	Amarachi	Laureen	Imo	Onu-Imo
72	Miss Nwankasiobi	Emily	Azuka	Abia	Obingwa
73	Miss Adebiyi	Amdalat	Arike	Ogun	Abeokuta
74	Miss Annom	Apaubia	Cecilia	Osun	Boripe
75	Miss Igben	Brdget	Oyovwi	Delta	Ughelli
76	Mr. Nwakwelu	Daniel	Adulphus	Anambra	Dunokofia
77	Miss Oloyede	Oluwakemi	 	Ogun	Abeokuta
78	Mr. Ogunkanmi	Iyanuoluwa	Victor 	Osun	Oriade
79	Miss Oso	Olaide	Rashidat	Ogun	Remo North
80	Miss Igbinosun	Osariemen	Ruth	Edo	Orhionmwon
81	Mr. Efeobhokhan	Osahon	Ezekiel	Edo	Esan West
82	Mr. Oritsegbubemi	Mode	 	Delta	Warri North
83	Mr. Mbagwu	Ernest	Chike	Imo	Orsu
84	Miss Asimi 	Oyeyemi	Mistura	Osun	Iwo
85	Miss Adedokun	Esther	Ayobami	Oyo	Akinyele
86	Miss Alade	Iretioluwa	Temiloluwa	Kwara	Ifelodun
87	Miss Imonifano	Elo-Oghene	 	Delta	Isoko North
88	Miss Oyegunju	Oyeladun	Aishat	Osun	Irewole
89	Mr. Adeyemi	Williams	Oyetayo	Kwara	Irepodun
90	Miss Akhalu	Bunmi	Aishat	Edo	Esakwo West
91	Miss Sanusi	Dolapo	Asisat	Oyo	Ibadan North

POST: MEDICAL HOUSE OFFICER
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Dr. (Miss) Oseni	Damilola	Rukayat	Osun	Egbedore
2	Dr. (Miss) Ogunsuyi	Miracle	Morenike	Ondo	Okitipupa
3	Dr. Omokanye	Tosin	Christopher	Kwara	Oyun
4	Dr. Oyelude	Victor	Ayobami	Oyo	Ogbomosho
5	Dr. Oyebamire	Musa	Abimbola	Osun	Ifelodun
6	Dr. Soboyejo	Idris	Olumuyiwa	Ogun	Sagamu
7	Dr. (Miss) Babalola	Olajumoke	Oluwaseun	Ekiti	Ijere-Ekiti
8	Dr. Yusuff	Sodiq	Inaolaji	Oyo	Ibadan S.
9	Dr. Olawole	Olawale	Martins	Ondo	Idanre
10	Dr. Kayode	Olusola	Isaac	Ondo	Akure N.
11	Dr. Jiekhename	Simeon	Simmy	Edo	Etsako East
12	Dr. Olajide	Kolawole	Sehinde	Osun	Irewole
13	Dr. Olowookere	Oluwapelumi	Micheal	Ekiti	Efon
14	Dr. (Miss) Ekwu	Sochukwu	Joy	Imo	Okigwe
15	Dr. (Miss) Adegun	Mopelola	Mowumi	Ondo	Okitipupa
16	Dr. (Miss) Okorejior	Maryam	Gabriella	Edo	Etsako West
17	Dr. Bakare	Olamiposi	Isaac	Ondo	Ile-Oluji
18	Dr. Olaleye	Peter	Semilogo	Ekiti	Ado Ekiti
19	Dr. Anjorin	Adewoye	Samuel	Osun	Oriade
20	Dr. Udoudo	Mfonabasi	Innocent	Akwa Ibom	Etim Ekpo
21	Dr. Akano	Olufumi	Busayo	Kwara	Moro
22	Dr. Oladipo	Toyyeb	Babatunde	Oyo	Atiba
23	Dr. Adedokun	Iyanuoluwa	Oluwatomi	Osun	Ejigbo
24	Dr. Popoola	Olalekan	Tolulope	Osun	Olorunda
25	Dr. Yesufu	Olabode	Thomas	Ondo	Akoko
26	Dr. (Miss) Ejiofor	Anita	Chioma	Abia	Isuikwuato
27	Dr. (Miss) Ademiluwa	Olubukola	Olufunmilayo	Ekiti	Ekiti West
28	Dr. (Miss) Adewole	Adedoyin 	Adebimpe	Osun	Ife East
29	Dr. (Miss) Balogun	Yetunde	Abiodun	Ogun	Odogbolu
30	Dr. Ajibade	Ademola	 	Ekiti	Ikole Ekiti
31	Dr. (Miss) Ekong	Holy-Bob	 	Akwa Ibom	Efonan
32	Dr. Imonikhu	Francis	Blessing	Edo	Etsako
33	Dr. Oyelese	Iyiola	Ayodeji	Oyo	Egbeda
34	Dr. Ajayi	Olufemi	Emmanuel	Ekiti	Irepodun
35	Dr. Enyindah	Ikenna	 	Rivers	Ikwerre
36	Dr. (Miss) Kufeji	Deborah	Ibukun	Oyo	Atiba
37	Dr. Abolanle	Philip	Olugbenga	Oyo	Ibarapa
38	Dr. (Miss) Oladipupo	Barbara	Teuch	Osun	Oriade
39	Dr. (Miss) Elekwachi	Grace	 	Abia	Bende
40	Dr. (Miss) Eze	Beatrice	Azeru	Rivers	Obio-Akpo
41	Dr. Muslim	Ismail	Olaide	Oyo	Saki West
42	Dr. (Miss) Uwom	Nkeiru	 	Abia	Isiala
43	Dr. Adodo	Elijah	Abbey	Edo	Owan
44	Dr. (Miss) Apantaku	Omolayo	Titilope	Osun	Ilesa West
45	Dr. (Miss) Faniran	Omotola	Olamide	Osun	Ayedaade
46	Dr. (Miss) Oguntuase	Oluwanisola	Vivian	Ekiti	Ado Ekiti
47	Dr. Adeleke	Abdulsamad	 	osun	Odo Otin
48	Dr. Adebayo	Mayowa	Emmanuel	Osun	Ilesa
49	Dr. (Miss) Okonkwo	Loveth	Chiamaka	Imo	Ideato
50	Dr. Ojajune	Israel	Ariyo	Ondo	Okitipupa
51	Dr. Nze	Ifeakachukwu	Ifeakachukwu	Delta	Ndokwa
52	Dr. (Miss) Ebere	Chioma	Perpetzial	Abia	Ohafia
53	Dr. (Miss) Obehi	Joyce	 	Edo	Esan SE
54	Dr. Adeleke	Temidare	Similoluwa	Ogun	Remo
55	Dr. Eziuzo	Thank God	Ifeanyichukwu	Abia	Anaocha
56	Dr. (Miss) Eminowa	Tomisin	Ruth	Ondo	Owo
57	Dr. Mooilim	Harold	Ifechukwu	Anambra	Ounukofia
58	Dr. Olawoyin	Oluwatobi	Samson	Kwara	Isin
59	Dr. (Miss) Ajayi	Titilayo	Temilola	Osun	Ilesa East
60	Dr. (Miss) Adetunmbi	Faith	Ayomide	Osun	Ife Central 
61	Dr. Ojo	Tobiloba	Emmanuel	Oyo	Ibadan
62	Dr. (Miss) Oyeleye	Abiola	Lateefah	Oyo	Ibadan
63	Dr. (Miss) Adugbo	Ufuoma	Anabel	Delta	Ughelli
64	Dr. Udi	Samuel	Akpomiemie	Delta	Ughelli
65	Dr. Aigbokhae	Gabriel	Osatohanamwen	Edo	Orhiorumovon
66	Dr. (Miss) Afolabi	Omotolani	Basirat	Osun	Osogbo
67	Dr. Ezeh	Kelechi	Justine	Imo	Amachala
68	Dr. (Miss) Fatoba	Oluwabusayo	Rita	Ekiti	Ekiti West
69	Dr. Gbolade	Adetomiwa	Phillip	Osun	Ife Central 
70	Dr. Umoru	Paul	Ikpekhai	Edo	Estako
71	Dr. Balogun	Yakub	Lekan	Oyo	Ibadan
72	Dr. Ojo	Samuel	Oluwasegun	Osun	Ifedayo
73	Dr. (Miss) Ademisoye	Kehinde	Adebukola	Osun	Ilesa
74	Dr. (Miss) Ishola	Opeoluwa	Monsurat	Oyo	Akinyele
75	Dr. Ajayi	Jerry	Omgza	Kogi	Okihi
76	Dr. (Miss) Olatunji	Yemisi	Felicia	Ogun	Abeokuta
77	Dr. Lan	Tertsegua	Ioryar	Benue	Yandeik
78	Dr. Dada	Ibrahim	Olajide	Oyo	Ogbomosho
79	Dr. Adedokun	Mubarak	Dolapo	Osun	Ayedire
80	Dr. (Miss) Ogidi	Omareyemi	Veronica	Delta	Warri
81	Dr. Ojo	Blessing	Isaac	Oyo	Oyo East
82	Dr. Odejayi	Segun	Idris	Osun	Egbedore
83	Dr. Akinbo	Akinwale	Rotimi	Ogun	Ifo
84	Dr. Otuyemi	Olukayode	Olalekan	Ogun	Ijebu-Ode
85	Dr. (Miss) Akudolu	Chiamaka	Bernarolette	Anambra	Idemili
86	Dr. (Miss) Abubakar	Firdaus	Emoshjoke	Edo	Etsako
87	Dr. Owolabi	Olasunkanmi	Henry	Ekiti	Ileje-Meje
88	Dr. Abobade	David	Opemipo	Kogi	Ijumu
89	Dr. Jaiyeoba	Emmanuel	Oladoye	Kogi	Yagba East
90	Dr.Ologunde	Tunde	Daniel	Kwara	Ifelodun
91	Dr. Ige	Elisah	Yaye	Kwara	Ekiti  
92	Dr. (Miss) Mekomah	Faith	Chekwubechukwu	Delta	Anicha
93	Dr. (Miss) Awotunde	Inioluwa	Fikayo	Osun	Odo Otin
94	Dr. Igbinigie	Orobosa	Joshua	Edo	Egor
95	Dr. Agurue	Jideobi	Jude	Rivers	Ogba
96	Dr. (Miss) Eso-Oluborode	Bukunmi	Mary	Oyo	Ogbomoso
97	Dr. (Miss) Ojo	Oluwabunmi	Titilope	Ondo	Owo
98	Dr. (Miss) Adepoju	Adedoyin 	Beatrice	Oyo	iwajowa
99	Dr. (Miss) Alao	Damilola	Rachael	Oyo	Ogbomosho
100	Dr. (Miss) Obuekwe	Uchenna	Tochukwu	Anambra	Awka South
101	Dr. Mbah	Chimezie	Samuel	Anambra	Orumba
102	Dr. (Miss) Clement	Joy	Oluomachi	Imo	Ideato North
103	Dr. Oladunjoye	Oluyinka	Tosin	Ogun	Ijebu Ode
104	Dr. (Miss) Jegede	Anuoluwapo	Oluwaseun	Osun	Ilesa West
105	Dr. Ozuzu	Davidson	Junior	Imo	Mba Itolu
106	Dr. (Miss) Nwangwu	Ebelechukwu	 	Anambra	Onumba North
107	Dr. Adangor	Uche	Owaji	Rivers	Andoni
108	Dr. (Miss) Ayantunji	Florence	Adeboyin 	Oyo	Ogbomoso N.
109	Dr. Ohwoekevwo	George	Oghenefejiro	Delta	Ughelli North
110	Dr. Amrevwodjemu	E.	Pedro	Delta	Ughelli South
111	Dr. (Miss) Arase	Opeyemi	Janet	Ondo	Akure South
112	Dr. Iroko	Sunday	Michael	Lagos	Badagry
113	Dr. (Miss) Olayinka	Justina	Olamide	Oyo	Ogbomoso South
114	Dr. (Miss) Oshagbami	Ayomide	IfeOluwa	Kogi	Yagba West
115	Dr. Daramola	Damilola	Ayodeji	Ekiti	Ijero
116	Dr. (Miss) Emaimo	John 	Bolanle	Akwa Ibom	Nsitubium
117	Dr. Njoku	Ihechukwu	Chidiebube	Abia	Isiala Ngwa
118	Dr. (Miss) Boyle	Nengi	Sophia	Rivers	Akuku Toru
119	Dr. Nebeife	Chibuzor	Paul	Enugu	Ezeagu
120	Dr. Bello	Raheem	Olalekan	Ogun	Abeokuta South
121	Dr. Eze	Emmanuel	Chukwujiekwu	Anambra	Idemili North
122	Dr. (Miss) Omonigho	Oghene -M.	Eunice	Delta	Warri South
123	Dr. Akpolile	Emmanuel	Danile	Delta	Sapele
124	Dr. Willliam-adusa	David	Ifetobiju	Ogun	Imeko-Afon
125	Dr. Eze	Evans	Onyeka	Enugu	Udi
126	Dr. Emuan	Peter	Akhigbe	Edo	Esan West
127	Dr. (Miss) Grillo	Fatima	Yetunde	Lagos	Lagos Island
128	Dr. Aroh	Valentine	Elochukwu	Anambra	Idemili North
129	Dr. (Miss) Ibraheem	Nabilat	Temitope	Lagos	Alimosho
130	Dr. Onu	Monday	Obuji	Ebonyi	Afikpo South
131	Dr. (Miss) Sagbodje	Eguono	Victoria	Delta	Ughelli North
132	Dr. Efi	Sylvanus	 	Delta	Isoko South
133	Dr. (Miss) Adramola	Esther	Oluwakemi	Ekiti	Irepodun/ Ifelodun
134	Dr. Imitini	Benjamin	Ufuoma	Delta	Ughelli North
135	Dr. Elijah	O.	Blessing	Delta	Ughelli North
136	Dr. (Miss)Ajemba	C.	Linda	Anambra	Idemili North
137	Dr. Adeyemo	Olusola	Lukman	Ogun	Ijebu Ode
138	Dr. Opalaugo	N.	Peter	Anambra	Aguata
139	Dr. Sani	Abdullahi	Amojo	Kogi	Okehi
140	Dr. Oghenekwho	M.	Ufuomavefc	Delta	Ughelli North
141	Dr. (Miss) Oyeleke	Maryam	Oluwadunsin	Osun	Ife Central 
142	Dr. Bamigboye	Jeremiah	Oluwatodimu	Kwara	Irepodun
143	Dr. (Miss) Ibitoye	Motunrayo	Ololade	Osun	Olorunda
144	Dr. Oloriade	Kehinde	Emmanuel	Kwara	Offa
145	Dr. Asobara	Chidozie	Desmond	Anambra	Ihiala
146	Dr. Oikpo	Michael	Ohiole	Edo	Owani
147	Dr. Opabunmi	Taiye	Emmanuel	Oyo	Oluyole
148	Dr. Osundara	Tope	Adewale	Osun	Ilesa West
149	Dr. Kuyebi	Moshood	Abiodun	Ogun	Ado-Odolota
150	Dr. (Miss) Abiola	Tosin	Oluwadamilola	Osun	Ife East
151	Dr. Murtala	Moshood	Yinka	Kwara	Ilorin East
152	Dr. Okwaraeke	Chukwuma	Kevin	Imo	Oru East
153	Dr. Okposio	Silas	Akpovobor	Delta	Ughelli North
154	Dr. (Miss) Agu	Erimma	Chinwe	Abia	Bende
155	Dr. Okolo	Emeka	Herbert	Enugu	Ezeagu
156	Dr. Egbo	Cletus	Chinedu	Enugu	Aninri
157	Dr. Dike	Samuel	Kelechi	Abia	Ohafia
158	Dr. Egwuda	Wesley	 	Kogi	Ibaji
159	Dr. Uweh	Emmanuel	Tochukwu	Delta	Ndokwa
160	Dr. Okafor	Itanji	Emmanuel	Anambra	Idemili South
161	Dr. Chikere	Ifeanyi	Peter	Imo	Ikeduru
162	Dr. Qamarudeen	A.	Ayomide	Kwara	Irepodun
163	Dr. Chijioke	Chijindu	Adindu	Abia	Ikwugno
164	Dr. Badmos	Abubakar	Olaitan	Kwara	Ilorin East
165	Dr. Idris	Toyeeb	Babatunde	Kwara	Ilorin West
166	Dr. (Miss) Shuaib	Kuburat	Omolara	Kwara	Ilorin West
167	Dr. (Miss) Ogundun	Kikelomo	T.	Kwara	Irepodun
168	Dr. Umar	Farouq	Imonikhe	Edo	Etsako
169	Dr. Olowomeye	Seye	Charles	Ekiti	Ekiti SW
170	Dr. Olori	Olanrewaju	Raphael	Kogi	Yagba West
171	Dr. (Miss) Ojo	Oluwatimilehin	 	Osun	Obokun
172	Dr. Ahmed	Raji	Akande	Kwara	Ilorin West
173	Dr. (Miss) Amoo	Kanyinsola	Rukayat	Osun	Ede North
174	Dr. Makanjuola	Oluwafemi	Emmanuel	Kwara	Ekiti
175	Dr. Abdurraheem	A.	Olowo	Kwara	Ilorin West
176	Dr. (Mrs.) Araoye	Husanat	Kehinde	Kwara	Oyun
177	Dr. (Mrs.) Ibrahim	Rahmat	Gbemisola	Osun	Olorunda
178	Dr. (Mrs.) Olatayo	Temitope	Ibukun	Kwara	Ifelodun
179	Dr. (Miss) Opadere	Aderonke	IfeOluwa	Kwara	Ifelodun
180	Dr. Alao	Joel	Esseiniwa	Kwara	Oyun
181	Dr. Ikuseru	Olufemi	Oluseyi	Kogi	Yagba East
182	Dr. Oluwamuyiwa	Oloruntobi	Oluwatomiwa	Kwara	Ifelodun
183	Dr. Sedemogun	Tosin	Solomon	Kogi	Kabba Binun
184	Dr. (Miss) Ogunbiyi	Omotke	Aderonke	Kwara	Isin
185	Dr. (Miss) Oyeyiola	Nafisat	 	Kwara	Oyun
186	Dr. Jimoh	Faruq	Olalekan	Kwara	Irepodun
187	Dr. Olasemo	Ayodeji	Remilekun	Ekiti	Ijero
188	Dr. (Miss) Adekannbi	Adedoyin 	Blessing	Kwara	Ifelodun
189	Dr. (Miss) Odedina	Deborah	Ireoluwa	Kwara	Irepodun
190	Dr. (Miss) Owojuyigbe	Olutayo	Joy	Osun	Oriade
191	Dr. Adams	Ayonitemi	John	Lagos	Ibeju-Lekii
192	Dr. (Miss) Mustafa	Aisha	Olayinka	Kwara	Irepodun
193	Dr. (Miss) Tasominu	Bukola	Semilayo	Ondo	Ondo East
194	Dr. (Miss) Odogiyan	Adejiire	Adebike	Ondo	Ose
195	Dr. Daniel	Emmanuel	Olaoluwa	Kogi	Ijumu
196	Dr. (Miss) Omosebi	Ayomide	 	Ondo	Akure South
197	Dr. (Miss) Ologbe	Damilola	Maureen	Ondo	Akoko NE
198	Dr. Mustapha	Babatunde	Abdulrasaq	Kwara	Offa
199	Dr. Atanda	Jubril	Babatunde	Osun	Iwo
200	Dr. (Miss) Bakare	Azeezat	Olaide	Kwara	Irepodun
201	Dr. (Miss) Ayinmode	Iyehunwa	Oluwaseun	Kogi	Ijumu
202	Dr. Salihu	Ahmad	Olomooba	Kwara	Ilorin West
203	Dr. (Miss) Ibrahim	Ikram	Funmi	Kwara	Isin
204	Dr. Conteh	Foday	Alhaji	Sierreleonean	 
205	Dr. (Miss) Enaibe	Worship	Tega	Delta	Ughelli South
206	Dr. (Miss) Olalere	Toluwani	 	Ekiti	Moba
207	Dr. (Miss) Yeesuf	Glory	Ohunene	Kogi	Adavi
208	Dr. Mayowa	Odunayo	Kareem	Kwara	Isin

POST: PHYSIOTHERAPIST INTERNS
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Anigbogu	Chisolum	D.	Anambra	Njikoka
2	Mr. Awoniyi	Pelumi	Emmanuel	Osun	Ife North
3	Mr. Oluwagbuyiro	Suyi	Michael	Ekiti	Gbonyin
4	Mr. Odanye	Oluwaseye	Paul	Osun	Oriade
5	Miss Amaeshi	Ifesinachi	Peace	Imo	Owerri
6	Mr. Adeulure	Taiwo	Godwin	Ondo	Idanre
7	Miss Agoi	Fisayo	Sayo	Ondo	Akoko SE
8	Mr. Igbonezu	Chidubem	Patrick	Anambra	Ihiala
9	Mr. Ede	Stephen	Sunday	Ebonyi	Ohaukwu
10	Mr. Mamud	Olusola	SUnday	Ondo	Akoko NW
11	Mr. Afolabi	Aduralere	Paul	Osun	Odo Otin
12	Miss Atere	Babakemi	Sileola	Ondo	Akoko NE
13	Mr. Ayoola	Ademola	 	Oyo	Ona Ara
14	Mr. Egbumike	Chukwuenyegom	Joseph	Anambra	Idemili 
15	Mr. Igwe	Tochukwu	Kelvin	Ebonyi	Ezza South
16	Mr. Okah	Henry Nwachukwu	S.	Enugu	Oji River
17	Mr. Okigbo	Callistins	C.	Anambra	Nnobi
18	Mr. Ola	Akinloluwa	Timilehin	Ekiti	Ikole
19	Miss Akinbobola	Abisola	Rebecca	Ondo	Ile Oluji
20	Miss Egemonu	Chinonso	Obumneke	Imo	Owerri
21	Mr. Lawal	Mumeen	Abayomi	Oyo	Oluyole
22	Mr. Sulaimon	Yusuf	Adebola	Ogun	Ado Odo
23	MissNkematu	Scholastic	Chiamaka	Anambra	Orumba
24	Mr. Obodo	Chinedu	Dennis	Enugu	Udi
25	Mr. Ohah	Valentine	Chukwuebuka	Enugu	Nsukka
26	Miss Amoke	Mercy	Ebere	Enugu	Nsukka
27	Miss Ogunsola	Uchenna	Ijeoma	Anambra	Akwa South
28	Miss Ojo	Dolapo	Adeola	Oyo	Ibadan North
29	Miss Olasoji	Odunola	Beatrice	Osun	Ife Central
30	Miss Adeniyi-Bada	Opeyemi	Abimbola	Lagos	Surulere
31	Miss Deji-Agboola	Opeyemi	Thessy	Ondo	Ondo West
32	Miss Olaoye	Adebola	Grace	Oyo	Itesiwaju
33	Mr. Agbaje	Adewumi	John	Ekiti	Efon
34	Miss Ogar	Theresa	Ebiala	Cross River	Yala
35	Miss Owoyemi	Funmilayo	Mary	Ondo	Akure
36	Miss Bamiwuye	Tolulope	Dara	Osun	Ife East
37	Mr. Onyenuchi	Gospel	Okechukwu	Imo	Ezinihitte
38	Mr. Anieto	Miracle	Ebuka	Anambra	Aguata


POST: DENTAL HOUSE OFFICER
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Dr. Timothy	Heritage	Oluwadara	Oyo	Ona Ara
2	Dr. Adejare	Oluwajoba	Samuel	Oyo	Ibadan N.
3	Dr. (Miss) Iyioku	Blessing	Olajumoke	Oyo	Ibarapa E.
4	Dr. (Miss) Adigun	Sakirat	Olanike	Kwara	Offa
5	Dr. Anonye	Williams	Udochukwu	Imo	Ikeduru
6	Dr. Gbolade	Adewumi	Emmanuel	Osun	Ife Cental
7	Dr. Oladeji	Godspower	Elijah	Oyo	Lagelu
8	Dr. Olupona	Mobolaji	Gabriel	Ondo	Owo
9	Dr. Ugwu	George	Chukwuebuka	Enugu	Udenu
10	Dr. Awolola	Oluwatomi	Elijah	Oyo	Oyo East 
11	Dr. Nwakaibu	Michael	Ujunwa	Imo	Oru East
12	Dr. (Miss) Orizu	Ifeanyinna	Juliana	Anambra	Oyi
13	Dr. Olorunsola	Ayomipo	James	Ondo	Irele


POST: DIETICIAN INTERN
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Olaopa	Aishat	Tope	Osun	Ayedaade
2	Mr. Udeni	Akolisa	Johnbosco	Anambra	Ihiala
3	Mr. Omisope	Iyiola	Elijah	Osun	Ife East
4	Miss Oyewale	Boluwatife	Oluwaseun	Osun	Ejibo
5	Miss Adeniyi	Grace	Afolake	Osun	Egbedore
6	Mr. Oyeyemi	Ayodeji	Oyeniyi	Osun	Ede South
7	Miss Adedeji	Funmilola	Temmy	Osun	Ilesha West
8	Miss Akinniyi	Rsahidat	Adesola	Osun	Ife North
9	Miss Isiaka	Kafilat	Yetunde	Osun	Iwo
10	Mrs. Adesanya	Similoluwa	Abisoye	Ogun	Ijebu Ode
11	Miss Aderibigbe	Bosede	Kemisola	Osun	Ife North
12	Mrs. Akintola	Olutosin	Phebean	Osun	Ayedaade
13	Miss Egbeyemi	Oluwatobi	Omolola	Ogun	Abeokuta North
14	Miss Yusuf	Habibat	Aderonke	Oyo	Saki East
15	Miss Emuoke	Dorcas	Kehinde	Delta	Ugelli North
16	Miss Ayodeji	Dolapo	Tolulope	Osun	Ife South
17	Miss Mbaekposi	Akuoma	Victoria	Anambra	Ihiala
18	Miss Adebiyi	Eniola	Oluwafunmilayo	Ekiti	Irepodun
19	Mr. Akande	Taofeek	Olaseni	Lagos	Isiwu
20	Miss Otunla	Adetola	Titilayo	Osun	Ejibo
21	Miss Adeyemi	Adejisola	YEtunde	Ondo	Ondo West
22	Mrs. Aderemi	Suliyat	Omolara	Osun	Odo Otin
23	Miss Odebunmi	Hamidat	Bolanle	Osun	Irepodun
24	Miss Ugwu	Nnenna	Chidimma	Enugu	Igbo
25	Miss Unvigbe	Oghuan	Oiki	Edo	Owan West
26	Miss Olusanya	Ayodele	Oluwadamilare	Ogun	Ijebu Ode
27	Miss Oyedeji	Khadijat	Toke	Osun	Ifon Orolu
28	Miss Oluwalana	Kehinde	Faith	Ogun	Ewekoro
29	Miss Oladejo	Mariam	Opeyemi	Oyo	Oluyole
30	Miss Babarinde	Tolulope	Victoria	Osun	Ife North
31	Mr. Lawson	Adewale	Godwin	Ondo	Irele
32	Miss Ukwuoma	Bibian	Amarachi	Imo	Ndaba
33	Miss Akindoyin	Olamide	Omowumi	Osun	Ife Central
34	Mr. Bamidele	Tunbi	Oluwatoyosi	Kwara	Oke Ero
35	Miss Omonayajo	Olubunmi	Lizzy	Ogun	Abeokuta South
36	Miss Oladipupo	Monsurah	Olayinka	Oyo	Ona Ara
37	Miss Ayodeji	Deborah	Pelumi	Osun	Ife East
38	Miss Okeke	Ijeoma	Kate	Anambra	Njikoka 
39	Miss Ogunniyi	Peace	Victoria	Kwara	Irepodun
40	Mrs. Abidakun	Tolulope	Mary	Ondo	Akure South
41	Miss Morah	Azuka	Stephany	Anambra	Onistsha North
42	Miss Odesola	Tolulope	Mary	Osun	Boripe
43	Miss Ogedengbe	Funminiyi	Samuel	Osun	Ilesa West
44	Mrs. Aregbesola	Oluwatosin	Elizabeth	Ogun	Odeda
45	Miss Mokanjuola	Omolola	Felicia	Osun	Ife North
46	Mr. Oyedeji	Oluwatobi	Moses	Lagos	Ifako-Ijan NE
47	Miss Ande	Blessing	Annuoluwa	Oyo	Ogbomoso S.
48	Mr. Akinwande	Oluwatoyosi	Emmanuel	Ogun	Obafemi-Owode
49	Miss Adedipe	Elizabeth	Oluwafolakemi	Ondo 	Akure South
50	Mr. Iyiola	Daniel	Ademola	Osun	Iwo
51	Miss Uchunor	Gloria	E.	Delta	Oshimili
52	Miss Aarinola	Olapeju	Oluwaseyi	Oyo	Afijio
53	Miss Ojo	Oluwamodupe	Oluwabukunola	Osun	Ife East
54	Miss Oluwadairo	Oluwafunmilayo	Omowunmi	Ogun	Abeokuta North
55	Miss Awe	Olufunmilayo	Olatomide	Ekiti	Ekiti West
56	Mr. Fasinasi	Samuel	Charles	Ondo	OndoWEst
57	Miss Amola	Dimoluwa	Aderonke	Osun	Ife East
58	Miss OJo	Oluwabunmi	Vivian	Kogi	Mopamuro
59	Miss Okoloh	Chinyere	Priscilla	Enugu	Udi
60	Miss Adebajo	Busola	Seun	Ogun	Ijebu North
61	Miss Popoola	Oyedoyin	Deborah	Oyo	Ogbomoso North
62	Miss Ogunwole	Ifeoluwa	Oluwabukola	Osun	Boripe
63	Mr. Adekanmbi	Tobiloba	Emmanuel	Oyo	Egbeda
64	Mr. Alabi	Tolu 	Gideon	Ekiti	Ilejemeje
65	Miss Adisa	Florence	Olamide	Oyo	Egbeda
66	Miss Ezeoke	Ndidiamaka	Lynda	Anambra	Nnewi South
67	Mr. Oyejobi	Oyindamola	Damilare	Oyo	Ibadan SW
68	Miss Akinwe	Blessing	Oluwakemi	Ondo	Ondo
69	Miss Osunkoya	Ifeoluwa	Elizabeth	Ogun	Ijebu Ode
70	Mrs. Oseni-Ogundipe	Rukayat	Iyabo	Osun	Isokan
71	Mr. Ozoagu	Henry	Munachi	Enugu	Ezeagu
72	Mr. Mayaki	Tomisin	Blessing	ONdo	Owo
73	Mr. Ogundele	Olusola	Toyin	Ekiti	Ijero
74	Miss Njoku	Felicitas	Chiamaka	Imo	Ikeduru
75	Miss Alabi	Olusola	Abigael	Oyo	Akinyele
76	Miss Akinrinde	Eyitayo	Victoria	Oyo	Egbeda
77	Miss Emmanuel	Adaeze	Chikwendu	Imo	Ihitte/Ubomo
78	Miss Ede	Ebele	Kehinde	Delta	Ukwuani
79	Miss Oshiloye	Oluwatoyin	Adeshola	Ogun	Remo North
80	Miss Oloyede	Fiyinfoluwa	Boluwatife	Osun	Odo Otin
81	Miss Njoku	Nkeiruka	Aniya	Imo	Ngor Okpala
82	Miss Uguwunna	Ugomma	Mary	Ebonyi	Afikpo
83	Miss Lawal	Fasilat	Oluwaseun	Ondo	Akoko NW
84	Mr. Ajiboye	Michael	Oluwafunminiyi	Osun	Ifedayo
85	Miss Ojo	Opeyemi	Abigail	Oyo	Ido
86	Miss Awodire	Opeyemi	Rachael	Osun	Ife Central
87	Miss Taiwo	Abimbola	Adebayo	Kwara	Irepodun
88	Miss Olayeni	Joy	Abiola	Osun 	Ife East
89	Miss Akintayo	Boluwatife	Christiana	Oyo	Akinyele
90	Mrs. Olamisegbe	Patience	Kehinde	Ondo	Akure South
91	Miss Ekundayo	Olusayo	Grace	Ekiti	Emure
92	Miss Bello	Shakirat	Toyin	Ogun	Ijebu Ode


POST: RADIOGRAPHER INTERN
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Mr. Tinuoye	Rhoda	Ifeoluwa	Kwara	Oyun
2	Mr. Aroh	Jonas	Chigozie	Enugu	Udenu
3	Mr. Val	John-Princewill	Ikenna	Imo	Nwangele
4	Mr. Ugwu	Chikwado	Kevin	Enugu	Igbo Eze


POST: DENTAL TECHNOLOGIST INTERN
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Mr. Akinnibi	Taiwo	Samson	Osun	Ife North
2	Miss Adekoya	Adedoyin	Agnes	Ogun	Ijebu East
3	Miss Ogunnusi	Afolashade	Temiloluwa	Ogun	Ikenne
4	Mr. Akinrinlade	Olanrewaju	Akintunde	Ondo	Idanre
5	Mr. Kolade	Paul	Adewale	Ogun	Imejo Afon
6	Mr. Erubami	Stephen	Gbesu	Ogun	Ipokia
7	Mrs. Oladapo	Rashidat	Sawola	Oyo	Afijio
8	Miss Fajemisin	Damilola	Olubunmi	Osun	Ilesa East
9	Miss Anyanwu	Amarachi	Ngozika	Imo	Mbaitoli
10	Mr. Akapo	Samuel	Oluwatosin	Ogun	Ado Odo Ota
11	Mr. Awogbola	Olelekan	Ericson	Ondo	Ondo West
12	Miss Ajayi	Oluwatosin	Comfort	Ondo	Ondo West
13	Mrs. Adeleke	Islamiyah	Oluwatobi	Osun	Aiyedire
14	Miss Ukaegbu	Ogechi	Joyce	Abia	Umuahia North


POST: DENTAL THERAPIST INTERN
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Egbeyinka	Temitope	Oluwaseun	Ogun	Abeokuta South
2	Mr. Ndukwe	Okoronkwo	Micheal	Abia	Bende
3	Miss iLesanmi	Victoria	Yetunde	Ekiti	Ijero
4	Mr. Agu	Dennis	Kenechukwu	Enugu	Udi


POST: OCCUPATIONAL THERAPIST INTERN
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Mr. Onabanjo	Oluwatomisin	Adeyemi	Ogun	Ijebu NE
2	Miss Omotosho	Olamide	Mabel	Ondo	Akoko NW
3	Miss Williams	Omotara	Elizabeth	Ondo	Idanre
4	Miss Oluwayoju	Esther	Oluwadamilola	Osun	Obokun
5	Miss Odebola	Rhoda	Oluwabukunmi	Osun	Ede North


POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (MICROBIOLOGY)
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Alemede	Iremide	Maria	Kogi	Ijumu
2	Miss Fadoju	Adebisola	Benedicta	Ondo	Ondo West
3	Mr. Omolola	Olawale	Samuel	Ekiti	Ikere
4	Miss Ogunwale	Basirat	Folasade	Osun	Ede North
5	Miss Eso	Grace	Funmilola	Osun	Ilesa West
6	Miss Ake	Constance	Nejideka	Rivers	Ndoni
7	Mr. Ogunbameru	Ayompe	Joseph	Ondo	Okitipupa
8	Miss Ugochukwu	Deborah	Chidinma	Imo	Orsu
9	Mr. Iyevhobu	Kenneth	Lamai	Edo	Etsako
10	Miss Umezinwa	Chidubem	Onyinyechi	Imo	Ideato North
11	Mrs. Olanrewaju	Funke	Adebola	Osun	Ifelodun
12	Mr. Olumayede	Iyanuluwa	Oluwaseun	Ekiti	Ikere
13	Miss Musa	Hussaina	Sambo	Kaduna	Kaduna South
14	Mr Oluwaseye	Johnson	Ifeoluwa	Ogun	Abeokuta S
15	Mr. Udomfuh	Nsikak	Benson	Akwa Ibom	Ukanafun
16	Miss Ekpunobi	Chiamaka	Celestina	Anambra	Idemmili North
17	Mr. Akalonu	Anthony	Diala	Imo	Ngor Okpala
18	Miss Moghudom	Winifred	Chisom	Imo	Nkwerre
19	Mr. Ezeagu	Pascal	Chimezie	Anambra	Aguata
20	Miss Okoro	Chiagoziem	Ozioma	Anambra	Orumba North
21	Miss Ezeonyebuchi	Obianuju	Judith	Anambra	Aguata 
22	Miss Omole	Veronica	Omoyemi	Kogi	Kabba Bunu
23	Miss Jerry	Miracle	 	Plateau	Langtang N.
24	Mr. Okputu	Simon	Peter	Cross River	Obudu
25	Mr. Ben	Godfrey	Aniefok	Akwa Ibom	Essien
26	Miss Kennale	Barika	Benita	Rivers	Khana
27	Miss Okparaji	Kelechi	Prudence	Imo	Ohaji Egbema


POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (HISTOPATHOLOGY)
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Aje	Motunrayo	Victoria	Ondo	Akure South
2	Mr. Mazimia	Tennyson	Eghosa	Delta	Isoko North
3	Mrs. Owojori	Temitope	Revecca	Osun	Ife Central
4	Mr. Afolayan	Michael	Olusegun	Ekiti	Ijero
5	Miss Oyanoghato	Abies	Osahon	Edo	Uhunmwode


POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (CHEMICAL PATHOLOGY)
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Orimoloye	Oluwakemi	Elizabeth	Ekiti	Ikere
2	Miss Adegoroye	Adeola	Florence	Ondo	Akure South
3	Miss Esan	Olawumi	Ayomide	Ekiti	Ado
4	Mr. Alabi	Stephen	Adediran	Oyo	Afijio
5	Mr. Faromo	Oluwaseyitan	Abiodun	Osun	Ilesa West
6	Miss Owolaja	Faith	Eniola	Ondo	Owo
7	Mr. Ige	Ilesanmi	Paul	Ondo	Ose
8	Mr. Fatimehin	Emmanuel	Bamidele	Kogi	Yagba
9	Miss Oriloye	Temitope	Elizabeth	Ekiti	Ido Osi
10	Miss Nwoke	Shalom	Ujunwa	Imo	Oboro
11	Mr. Olawore	Peace	Iyanuoluwa	Oyo	Afijio
12	Mr. Aguzie	Charlotte	Chinwendu	Imo	Orsu
13	Miss Ehihamen	Destiny	Ehinomen	Edo	Igueben
14	Mr. Nna	Chibuzo	Chinedu	Abia	Obingwa
15	Mr. Sokunbi	Semiu	Abiola	Osun	Ife East
16	Miss Ukpong	Udeme	Peace	Akwa Ibom	Ikono
17	Miss Orukpe	Moses	Mercy	Edo	Esan NE
18	Miss Uche	Promise	Chiwendu	Imo	Nkwerre
19	Miss Nnamka	Linda	 	Imo	Orlu
20	Mr. Tom	Solomon	Solomon	Akwa Ibom	Nsie Ubium
21	Miss Apata	Bola	Bridget	Ondo 	Akoko SE
22	Miss Unwachukwu	Onyinye	Felicia	Anambra	Ekwusigo
23	Miss Abo	Tonye	Alaiyi	River	Akaku Toru
24	Mr. Raheem	Ibrahim	Segun	Osun	Olorunda
25	Mr. Ogunobo	Osikhena	Daniel	Edo 	Etsako East
26	Mrs. Ismail	Rofiat	Abosede	Ogun	Ado Odo
27	Mr. Iboi	Odaloighe	Minister	Edo	Esan NE
28	Miss Ikeagwu	Maryann	Chinyere	Imo 	Onuimo
29	Eze 	Mark	Emmanuel	Abia	Isiala


POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (HAEMATOLOGY)
SN	SURNAME	FIRST NAME	MIDDLE NAME	STATE	LGA
1	Miss Asuen	Osasere	Gloria	Edo	Oredo
2	Mr. Ekeh	Collins	Amonye	Enugu	Igboeze North
3	Mr. Mbah	Marcus	Emmanuel	Enugu	Isi Uzo
4	Miss Anumudu	Eucheria	Chidinma	Imo	Njaba
5	Mrs. Oniyide	Busayo	Mary	Oyo	Kajola
6	Miss Hambali	Shakira	Morenikeji	Kwara	Ilorin West
7	Mr. Jacob	Olusola	Solomon	Osun	Ilesa West
8	Miss Lawson	Mopelola	Oluwabunmi	Ondo	IRele
9	Miss Emomidue	Jennifer	Ochuko	Delta	Ughelli North
10	Mr. Okundalaye	Temitope	Seyi	Ondo	Owo West
11	Miss Bassey	Patience	Kieran	Cross River	Abi
12	Mr. Chuku	David	Aja	Ebonyi	Ohaozara
13	Miss Maduka	Chinenye	Esther	Imo	Okigwe
14	Miss Aiyebelehin	Iyafe	Francess	Edo	Akoko Edo





            

COMPONENT HEALTH FACILITIES

  • IHU, ILE-IFE
  • WGH, ILESA
  • DENTAL UNIT, OAU
  • UCHC, ELEYELE, ILE-IFE
  • MULTIPURPOSE, ILESA
  • RCHC, IMESI-ILE

SCHOOLS

  • Community Health Officers’ Training Programme.
  • Darkroom Technicians and Assistants Course.
  • School of Health Information Management
  • Schools of Nursing, Midwifery and Peri-operative Nursing.
  • Residency Training Programme

CONTACT US

P M B 5538, ILESA ROAD, ILE-IFE.